Uncategorized @cs

MAHLEROVÁ, Julie: Parfém, akvaterapie i léčba kmenovými buňkami. Jak si hýčkáme domácí mazlíčky? Forbes, Praha, 2024, forbes.cz [online], 22. srpna 2024, Dostupné z: https://life.forbes.cz/parfem-aquaterapie-i-lecba-kmenovymi-bunkami-jak-si-hyckame-domaci-mazlicky/

Vybavíte si snímky ze začátku milénia, na kterých se vyjímá Paris Hilton a v náručí má růžově oděné čivavy s nalakovanými drápky? Mladá dědička hotelového impéria byla tehdy nejslavnější a možná jedinou opravdovou průkopnicí opulentní péče o zvíře. Jenže doba pokročila.

Jakou zdravotní a luxusní péči dopřávají milující majitelé svým domácím mazlíčkům dnes?

Minulý týden se objevila zpráva, že italská módní značka Dolce & Gabbana přišla na trh s parfémem pro psy. Návrhářka parfémů Emilia Coopermann svůj nejnovější počin pojmenovala Fefé. Vůně podle ní nese tóny kanangy vonné v kombinaci s dotekem pižma a dřevitými krémovými podtóny santalového dřeva.

Parfém vyjde zhruba na dva a půl tisíce korun a inspirací mu nebyl nikdo jiný než věrný čtyřnohý přítel Fefé návrháře Domenica Dolceho.

Služby pro domácí mazlíčky jsou tak dnes doslova vymazlené. Rčení, že pes je nejlepší přítel člověka, dostává nový rozměr a nabízí otázku, zda bychom i nejlepšímu lidskému příteli dopřáli takový luxus, jakým s láskou zahrnujeme toho čtyřnohého.

„Udělal jsem si dlouhodobější screening českého a evropského trhu a zjistil jsem, že se v tom točí opravdu velké peníze. Za mazlíčky se utrácí a dopřává se jim kolikrát lepší péče než nám lidem,“ míní Dušan Moskaliev, zakládající partner Vetfundu, prvního investičního fondu do veterinární péče v České republice.

Důkaz o tom, že Češi milují své mazlíčky, je například instagramový profil zlatého retrívra jménem Vodopád, který nasbíral úctyhodných 120 tisíc sledujících. Účet přitom většinou ani nepublikuje profesionální studiové fotografie, ale spíše fotky ze všedních dní.

Mazlíčci a návrháři

Už před čtyřmi lety se mluvilo o tom, že si mileniálové (generace lidí narozených v letech 1983 až 1995) raději pořizují domácí mazlíčky než děti. Pak ještě kartami zamíchala koronavirová pandemie.

Není tajemstvím, že během ní rapidně eskaloval zájem o domácí mazlíčky. Jen Evropa má podle dat organizace FEDIAF z roku 2022 více než 352 milionů domácích mazlíčků. Mazlíčka podle analýzy vlastní polovina evropských domácností.

Světoví návrháři byli mezi prvními, kteří na to obratem odpověděli. Roberto Cavalli například prodává psí pelíšek téměř za 130 tisíc korun, cestovní taška Louis Vuitton vyjde na osmdesát tisíc korun, Loewe polštářek na 24 tisíc korun, Prada oblečky pro mazlíčky jsou za sedmnáct tisíc, šampon a kondicionér od Hermés dohromady za čtyři tisíce.

Cestování

Dlouhodobým problémem s mazlíčky bývalo cestování. Nákladový prostor letadel pro převoz zvířat nikdy luxusem neoplýval. Často se navíc ve stejném prostoru převážejí mrtvé ryby mražené suchým ledem.

Teplota se v takovém prostoru běžně pohybuje mezi patnácti a pětadvaceti stupni Celsia a ne všichni jsou ochotni přizpůsobit teplotu živým tvorům, jak ve své knize Mluví k vám kapitán popsal dopravní pilot David Hecl.

Jenže i tohle má nové luxusní řešení. Přišla s ním v květnu 2024 letecká společnost Bark (v překladu štěkot) Air. „Psům vycházíme vstříc, snažíme se snížit jejich úzkost a stres, aby měli v letadle co nejpohodlnější zážitek a nebáli se,“ prohlásil generální ředitel aerolinek Bark Air Matt Meeker.

Jeho podnikatelský nápad původně vzešel ze snahy přepravit vlastní německou dogu. Vůbec první let byl z New Yorku do Los Angeles a místa byla podle rezervačního systému společnosti okamžitě vyprodána. A to cena letenky začíná na 140 tisících korun. Aerolinky v tuto chvíli létají i mezi New Yorkem a Londýnem.

Po dobu letu se čtyřnohým společníkům nabízí občerstvení a k dispozici jsou i uklidňující pomůcky jako feromony, hudba či ručníky. Letadla jsou navržena pro patnáct psů spolu s jejich majiteli. Bark Air zároveň tvrdí, že nechtějí prodávat více než deset letenek na let, aby měli lidé i zvířata dostatek prostoru.

Během prvních dnů svého fungování společnost obdržela na patnáct tisíc požadavků na nové destinace, a Matt Meeker proto zvažuje přidání letů do Paříže, Milána, Chicaga, Seattlu a sezonních destinací na Floridě a v Arizoně.

Nutriční poradenství

Nízkokalorické, s extra bílkovinami, s kolagenem a bez lepku.

Řeč je o zvířecím krmivu, nikoli o lidském jídle. „Lidem opravdu záleží na tom dopřát svému zvířeti to nejlepší žrádlo. Vybírají podle plemene, vývojové fáze či zdravotních obtíží,“ říká investor Moskaliev.

Pokud si majitelé nevědí rady, jsou jim na vybraných moderních klinikách k dispozici zvířecí nutriční poradci, kteří projdou zdravotní dokumentaci daného zvířete a navrhnou ten nejvhodnější jídelníček. Mnohé krmivo obsahuje prvky jako třeba melatonin či l-tryptofan, které jsou běžně v nabídce mezi lidskými doplňky stravy.

Když zvíře například trpí úzkostmi, jsou mu doporučeny uklidňující pochoutky vyrobené z přísad jako je l-theanin, kořen kozlíku lékařského a melatonin. Mohou v určitých situacích „pomoci snížit mírnou úzkost nebo stres“, vyjádřila se do článku pro Forbes veterinární konzultantka Antje Joslin.

A aby majitelé nemuseli pro těžké pytle krmiva jezdit a navíc ho i vynášet třeba po schodech domů, existují už i služby, které těžké pytle s krmivem dodají až ke dveřím.

Terapie

Špičkovou péči nyní nabízejí i veterinární ordinace. Například značná část přístrojů kliniky Medicanima jsou modely původně určené pro lidské nemocnice. Najdete v nich CT, inkubátor nebo anesteziologické přístroje. Ty umožňují řízenou plicní ventilaci i pro malá zvířata, jako jsou třeba drobní hlodavci nebo mláďata savců – štěňata, koťata, malé fretky, králíci, křečci.

Dříve se po operativních zákrocích pacienti rovnou propouštěli do domácí péče. Dnes je v nabídce celá paleta nadstandardní péče včetně fyzioterapie, akvaterapie, laserterapie, magnetoterapie, manuálních technik a masáží.

Podobné terapie jsou k dispozici na těch nejlepších veterinárních klinikách.

„Zvířecí mazlíček je prostě člen rodiny, kterému dopřáváte, jako by to bylo vaše dítě. Je tam obrovská psychická vazba, i když se jedná třeba jen o křečka,“ popisuje investor Moskaliev.

Pokud jsou podle něj majitelé postaveni před zákrok či následnou after-care svého zvířete, málokdo řeší peníze. „Nemám zkušenost, že by to někdo odmítl kvůli výši ceny,“ dodává.

Léčba kmenovými buňkami

Rovněž Medicínské centrum Praha vnímá, že v posledních letech poptávka po nejlepší zdravotní veterinární péči roste. Od roku 2015 mají jako jediní v České republice povolení Státního ústavu pro kontrolu veterinárních biopreparátů k výrobě léčivých buněčných přípravků na bázi kmenových buněk.

V tuto chvíli má centrum tři pracoviště, se kterými spolupracuje dlouhodobě, ale z důvodu výrazně zvýšené poptávky získává i další partnerská pracoviště po celé České republice.

„Léčíme většinou záležitosti pohybového aparátu, tedy artritidy nebo dysplazie. U sportovních koní pak zranění šlach a vazů,“ popisuje vedoucí laboratoře Anežka Klubalová.

Další velkou skupinou jsou autoimunitní choroby, s nimiž se potýkají zvířata úplně stejně jako lidé. „Máme pacienty, kteří mají revmatoidní artritidu či rozsáhlé záněty. Na některá onemocnění ani není standardní konzervativní léčba a musí se tlumit kortikoidy,“ říká Klubalová.

Oproti tomu tato léčba využívá buňky, které mají regenerační a imunomodulační potenciál. Získávají se z kostní dřeně nebo tukové tkáně zvířecích pacientů. Jedná se o léčivo vázané na veterinární předpis, a jsou proto v kontaktu s ošetřujícím lékařem zvířete. 

Jak tedy léčba probíhá? „Kmenové buňky migrují na místo zánětu, aby tam působily. Když je v laboratoři namnožíme, tak získáváme mnohonásobně lepší léčebný potenciál,“ vysvětluje.

Unikátní léčbě odpovídá i její cena. Jedna dávka veterinárního léčivého přípravku Avecell začíná na 24 tisících korun a počet dávek stanovuje ošetřující lékař daného pacienta. V Německu či Velké Británii je tato léčba proplácena veterinárními pojišťovnami.

A ještě pro zajímavost, léčba kmenovými buňkami se začala využívat i v rámci zoologických zahrad. „Léčeni byli například tygr, želva, žirafa a klokan,“ uzavírá Klubalová.