MERTOVÁ, Jana: Báječný byznys pro psa. Český fond buduje nejmodernější síť veterin ve střední Evropě, Forbes, Praha, 2024, forbes.cz [online], 2. září 2024, Dostupné z: https://forbes.cz/bajecny-byznys-pro-psa-cesky-fond-buduje-nejmodernejsi-sit-veterin-ve-stredni-evrope/
Češi jsou čtvrtými největšími chovateli domácích mazlíčků v Evropě. Ve veterinární péči ale pořád zaostáváme za západem. I proto Dušan Moskaliev založil první investiční fond zaměřený na veterinární péči v Česku Vetfund. A s jeho pomocí buduje síť nejmodernějších veterinárních klinik ve střední Evropě.
Na operačním stole leží dvouměsíční pacient. Spolkl kus antistresového míčku, který mu ucpal střeva. Zručná lékařka otvírá trávicí trubici, odstraňuje plastovou hračku a šije ránu. Zachraňuje tak svému svěřenci život. A přestože u operace figurují přístroje z humánní medicíny a asistuje u ní anesteziolog z Fakultní nemocnice v Motole, nejde o lidského pacienta, nýbrž o fretku.
Zvíře, které pořídíte za několik tisíc, ale za jehož operaci dáte i desítky tisíc korun. Zdá se to jako nepříliš výhodná investice. Ale lidé jsou za zdraví svých mazlíčků kolikrát ochotni zaplatit více než za to vlastní. Veterinární medicína tak rozhodně výhodná investice je.
Trh péče o domácí zvířata by měl do roku 2030 vzrůst téměř o dvě třetiny na rekordních pět set miliard dolarů. Podle analýzy Bloomberg Intelligence je přitom tažen právě růstem veterinárního zdravotnictví a zájmem o téma longevity, tedy snahy o dožití se co nejvyššího věku v co nejlepším zdravotním stavu, u zvířat.
Souvisí to s humanizací domácích mazlíčků. Stávají se součástí rodiny, jejich majitelé o sobě často mluví jako o „rodičích“ a věnují jim stejnou péči jako dětem. Jen v Česku lidé za své čtyřnohé miláčky utratí podle analýzy Trinity Bank šedesát miliard korun ročně. Sumu, za kterou by se dalo postavit až čtyři sta kilometrů dálnic.